Головна » FAQ [ Додати питання ]

Какие права у сестры и брата наследства.после смерти их старшей сестры

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Тобто, якщо немає спадкоємців першої черги, то спадкують спадкоємці другої черги.

Також згідно ст.1259 ЦК фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.


Добрый день, как можно себя признать владельцем дома, если прежний владелец умел лет 10 назад, в право наследства его дети не вступили, а продали дом без документов (точнее документы все есть, но на прежнего владельца, покойного). В этом доме я проживаю с 2010 года, счетчик на свет и воду переоформлены на моё имя, в сельский совет плачу налог за огород также на свое имя. Что нужно сделать чтоб меня признали владельцем дома, родственники покойного готовы написать отказ от наследства если это будет нужно. Подскажите пожалуйста, заранее спасибо!

Див ст.335, 344 Цивільного  кодексу України. Там вказано, що за набувальною давністю 10 років можна на підставі рішення суду отримати право власності на безхазяйну нерухому річ.

Для того щоб таким чином набути право власності нерухомість повинна отримати сатус безхазяйної речі - взята на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Таким чином, спочатку майно необхідно поставити на облік як безхазяйне, вичекати один рік та подати в суд для визнання права власності на майно. При цьому є ризик, що з позовом про визнання права власності може звернутись місцева рада. Вам потрібно їх випередити та оформити право власності першому.


Добрый день! У меня вопрос такого плана, несколько месяцев назад умерла моя мама, завещания не было, я единственная дочь, отца нет. Я и мой ребенок прописаны в доме покойной мамы, муж прописан по другому адресу. Знаю, что по истечению полугода со смерти мамы мне нужно будет вступить в право собственности на дом и участок. Вопрос состоит в том, что если в случае развода после того как законным владельцем уже буду я, а все в жизни может быть, муж имеет право претендовать на половину или треть или т.п... этого имущества и если да, то как сделать так при оформлении документов, чтобы этого не произошло. Спасибо большое!

Ст.57 Сімейного кодексу встановлює, що спадщина не є спільною сумісною власністю, а тому поділу в разі розлучення не підлягає.


Що буде,якщо до 6 місяців після смерті батька хату ні на кого не оформити?

Спадщина вважається прийнятою без подачі заяви, якщо спадкоемець проживав з померлим. В разі якщо зі спадкоємцем ніхто із спадкоємців не проживав, то спадкоємець повине подати заяву про прийняття спадщину.

В разі якщо спадщина не буде прийнята, як описано вище, то спадок буде визнаний відумерлим майном та переданий у власність територіальної громади (ст. 1277 Цивільного кодексу).


Куда следует обращаться по вопросу погашения задолженности по кредиту ДельтаБанка в г.Запорожье.Сейчас введена временная администрация,а ни контактных телефонов или адресов нет?Что делать?

Всі зміни повинні бути на сайті фонду гарантування вкладів.

Почитайте тут:

http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/118-delta/2677-zmineno-rekvizyty-dlya-pohashennya-kredytiv-pozychalnykamy-at-delta-bank

http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/118-delta/2617-zmineno-rekvizyty-dlia-pohashennia-kredytiv-pozychalnykamy-at-delta-bank


Я апикун своего внука. Доч умерла у бывшего зятя от первой жены двое детей он скрыл што алименты на них не платит. Уже 16 лет мой внук получает 16% уже 16 лет. Могу ли я потребовать через суд. 9%которые он не доплачевал обманул меня и суд. Воспитание внука не принимает не какого участия. 
хочу уточнить зять платил по решению суда так как у него двое детей от первого брака. Они проживают в России. Он суде сказал что платит на них алименты. Но я только узнала что он алименты на них не платил все эти годы разве это не счтеца то он обманул меня и суд суд.я бела их хорошей знакомой. Как мне теперьпоступить? За заранее спасибо.

Незрозуміло, чому ви вважаєте, що зять повинен сплачувати 25% - вже є якесь рішення суду, чи він сплачує 16% добровільно.

Законом ніде не визначено суму аліментів 25%, якщо це не визначено судом.

Якщо зять добровільно сплачує 16% без рішення суду, то Ви можете звернутись для призначення 25% відсотків (максимальний розмір відрахувань від доходу особи на стягнення аліментів до 75%/3 дітей=25%), але аліменти призначають судом з моменту звернення до суду. Тому якщо зараз звернетесь до суду, то за минулий час  нічого не отримаєте.

Є можливість перегляду первинного рішення про встановлення аліментів за нововиявленими обставинами - детально див.ст.361-362 Цивільного процесуального кодексу. Подумайте чи є у Вас підстави, які там вказані та чи не пропустили Ви строк..


Скажите, пожалуйста, если я оформлю отпуск по уходу за ребёнком до 6 лет, сохранится ли за мной моё место работы?

Під час перебування у відпустці заборонено звільняти працівника (ст.40 Кодексу законів про працю).


Як краще переоформити будинок з дідуся на внука?
по заповіту чи дарчій

Найкраще Договір купівлі-продажу.

Заповіт може в будь-який час змінений.

Договір дарування (дарча) може бути розцінений судом як договір довічного утримання та внаслідок помилки визнаний судом недійсним.


Доброго дня! Я работаю на сайте, веб моделей. На данный момент это единственный мой заработок. Но одна особа сделала скрин моего рабочего места, то есть меня. Поскольку на сайте мы в откровенных нарядах то соответственно у него такие и фото. Он грозиться послать мои фото моим друзьям в соц. Сети. Я соответственно этого не хочу. Что мне делать? Насколько я знаю он не имеет права без моего согласия посылать мои фото.

Дійсно без згоди особи не можна розповсюджувати її фотографії, крім випадків якщо за ці фото вам заплатили або вони є в публічному доступі з вашої згоди. 

Оскільки Ви знаєте, що хтось нишком зробив Ваші фото, то рекомендую для забезпечення подальшого притягнення особи до відповідальності:

- спробувати якимось чином зафіксувати, які саме фото є у шантажиста - наприклад попросити надати або показати вам ці фотографії у присутності свідків, відправити по ММС (щоб був номер відправника), відправити по емейлу з якого раніше ви отримували листи від вказаної особи та з них зрозуміло, хто є користувачем поштової скриньки або з робочого емейлу;

- надіслати цій особі письмове повідомлення про те, що ви забороняєте розповсюджувати ваші фото (повідомлення необхідно вручити під розпис особи та/або направити поштою). 

Дивіться додатково Цивільний кодекс України:

Стаття 307. Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок

1. Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

2. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

3. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

Стаття 308. Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах

...

2. Якщо фізична особа позувала авторові за плату, фотографія, інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди.

Фізична особа, яка позувала авторові фотографії, іншого художнього твору за плату, а після її смерті - її діти та вдова (вдівець), батьки, брати та сестри можуть вимагати припинення публічного показу, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору за умови відшкодування автору або іншій особі пов'язаних із цим збитків.

3. Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.


Добрый день. Подскажите пожалуйста как быть в следующей ситуации. В декабре прошлого года по исполнительному производству производилось мое выселение, но я не знала о его наличии и поэтому оно проходило без моего участия. В ходе составления акта, судебный исполнитель внес только мебель, все остальное имущество было описано как пакунок 1-42, без веса, без оценки, но дело в том что в доме так же находились документы, в их списке были и документы на частного предпринимателя и чековая книжка, в акте данные документы вообще не указанны. Я уже год не могу не восстановить не закрыть данные документы. Сейчас есть решение суда, по возращению мне имущества, но каким образом ? Ведь нет ни одного описания данных пакунков, а они могут быть разными. как правильно поступить в данной ситуации? 

При виселенні ваше майно повинно було бути передане на відповідальне зберігання - про це вказано в акті про виселення. Треба вияснити де майно у державного виконавця.

Якщо не виходить знайти, то для поновлення документів треба звернутись в міліцію із заявою, що документи втрачені і вони повинні розслідувати дану ситуацію та видати довідку на підставі якої можна поновити втрачені документи. 


Ми програли суд. Згідно ухвали наше підприємство зобов'язане сплатити борг з ПДВ та податку на прибуток. По ПДВ в червні 2015 року нам було вручено Податкову вимогу(згідно якої нами був сплачений борг), а по податку на прибуток - вимоги ми не отримали. Податкова зобов'язана надіслати нам Податкову вимогу по податку на прибуток?

Див. п. 56.18.ПКУ: ... При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

п. 57.3. ПКУ ...У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Тобто ви повинні сплатити протягом 10 днів з дати набрання сили судовим рішенням без податкової вимоги


Я з дівчиною жив з 2006 по 2013р. в гражданському шлюбі. В нас в 2009р. народилася дитина. Зараз вона подала заяву про встановлення факту проживання однією сім"єю з 2006 по 2013р. і про поділ майна. А серед майна є будинок і земельна ділянка. Будинок я побудував в 2003-2005рр., так вказано в тех.паспорті але свідоцтво про право власності отримав в 2010р. то як вберегти цей дім від поділу адже збудував я його ще до нашого проживання просто документ отримав пізніше коли Юля Тимошенко спростила процедуру узаконення самобудів? Земельну ділянку міська рада мені виділила ще в 2001 році але державний акт я отримав лише в 2009р. то чи підлягає поділу ця земельна ділянка?

Згідно ст.74 Сімейного кодексу України якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Згідно ст.331 Цивільного кодексу право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна), прийняття нерухомого майна до експлуатації, та державної реєстрації права власності. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

Таким чином моментом набуття права спільної сумісної власності є:

щодо будинку - момент реєстрації права власності на підставі свідоцтва про право власності на будинок

- щодо землі - державний акт на землю.

Техпаспорт та рішення щодо виділення землі не посвідчують того факту, що Ви набули право власності на якесь майно.

Щодо землі, згідно п. 18-2 Постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ": "Відповідно до положень статей 81, 116 ЗК ( 2768-14 ) окрема земельна ділянка, одержана громадянином у період шлюбу в приватну власність шляхом приватизації, є його особистою приватною власністю, а не спільною сумісною власністю подружжя, оскільки йдеться не про майно, нажите подружжям у шлюбі, а про одержану громадянином частку із земельного фонду.

Якщо на такій земельній ділянці знаходиться будинок, будівля, споруда, що є спільною сумісною власністю подружжя, то у разі поділу будинку, будівлі, споруди між подружжям та виділу конкретної частини будинку, будівлі, споруди до особи, яка не мала права власності чи користування земельною ділянкою переходить це право у розмірі частки права власності у спільному майні будинку, будівлі, споруди у відповідності до статей 120 ЗК, 377 ЦК."

Таким чином, Ви не зможете довести, що будинок не входить до спільної сумісної власності.

Земля є вашою особистою власністю, однак, якщо при поділі майна дружині буде виділено частину будинку, то вона набуде й право власності на частину землі, пропорційну до її частки у будинку. 

Вважаю, що необхідно знайти підстави для визнання недійсними Ваших правовстановлюючих документів на будинок та скасувати право власності на нього.


у меня расписка есть от руки , он представитель такой то фирмы такой -то,его паспортные данные, подпись,взял такую-то сумму денег на закулку товара,
но не указано кому и сроки, , на закупку товара

Оскільки у Вас немає строків повернення коштів та закупки товару, то перед тим як іти в суд для початку необхідно заявити письмово вимогу про повернення коштів або товару та вичекати 7-ми денний строк. А тоді вже думати про суд. Якщо цього не зробити, то суд відмовить в буд-якому випадку.

Далі необхідно йти в суд - для цього необхідно знати повний текст розписки. На жаль з наведених Вами тез не зрозуміло деталей.


Такой вопрос. Человек одолжил у друга ценные вещи, пообещав вернуть, вещи он вернул в течении 5 дней, написав расписку что в случаи если не вернет их-заплатит 30 000 грн. Вещи он вернул, но теперь друг требует компенсацию якобы за то что тот взял у него вещи, иначе напишет на него заявление. Компенсация составляет 12 000 грн. Такой вопрос, обязан ли платить человек эти 12 000 грн компенсации, и где гарантия что после оплаты с него снова не будут требовать сумму денег шантажируя заявлением. Вот именно важно- если человек вернул все вещи другому, а тот сказал что напишет заявление- разве оно будет действительным если все вещи хозяина находятся унего, и ему их вернули.К Как решить этот вопрос тому от кого требуют даную сумму. 

Треба назад забрати розписку. Як правило розписка повертається в обмін на повернене майно.

Можна ще просити особу написати розписку, що майно їй повернуте та претензій немає.

Якщо це не виходить, то оскільки  є розписка, спір щодо повернення начебто неповерненого майна буде вирішуватись в суді.  

Якщо Вас будуть викликати в міліцію, то зразу пояснюйте, що це цивільні відносини, є договір у вигляді розписки, що ви все повернули, але документально не оформили через юридичну безграмотність. Також ви зможете зустрічно написати заяву про вимагання.

Думаю. якщо Ваш друг зрозуміє, що нічого не отримає, зразу, то він не піде в суд, бо необхідно буде потратити на судовий  збір, адвоката, тратити час та ще невідомо, яке рішення буде. 

В суді ви зможете доводити, що річ повернули. Раджу Вам зібрати докази того, що річ є у вашого друга (свідки і т.д.).


какие права имеет человек, который зарегистрирован в квартире?

Якщо приміщення є приватною власністю іншої особи, а ви користуєтесь приміщенням, як наймач, то ви маєте право (ст.ст.158, 161, 170 Житлового кодексу УРСР):

- користуватись приміщенням згідно умов договору

- вселити в займане ним жиле приміщення у будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб за письмовою згодою власника будинку (квартири) і всіх членів сім'ї, які проживають з наймачем. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей зазначеної згоди не потрібно.

При переході права власності на жилий будинок, (частину будинку, квартиру), в якому знаходиться здане в найом жиле приміщення, до іншої особи договір найму зберігає силу до закінчення зазначеного в ньому строку. При цьому Ви зобов'язані брати участь в утриманні житла та звільнити його після закінченню договору найму, а якщо найм не має визначеного строку, то після отримання попередження від власника за три місяці (ст.168 ЖК УРСР). 


Скажите пожалуйста!Что делать бывшая жена бросает мою дочку ей 15 лет.саму в квартире,приезжает навещать на пару дней,приводит сожителя и т.д.Квартиру я переписал1.2 на дочь,теперь бывшая шантажирует элементами,хоть Я итак полностью обеспечиваю дочку всем.Моя доченька замкнулась в себе.Как защитить доченьку?!Спасибо заранее!

Зверніть увагу на ст.190 Сімейного кодексу України:

1. Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.

2. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.

У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її.

3. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

4. На майно, одержане за договором відповідно до частини першої цієї статті, не може бути звернене стягнення.

5. Майно, одержане дитиною за цим договором, може бути відчужене до досягнення нею повноліття лише з дозволу органу опіки та піклування.

6. Договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, визнається судом недійсним за вимогою відчужувача нерухомого майна у разі виключення його імені як батька з актового запису про народження дитини.

У разі визнання договору недійсним у відчужувача відновлюється право власності на нерухоме майно.

7. За позовом відчужувача нерухомого майна договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, може бути розірваний у разі невиконання тим із батьків, з ким проживає дитина, обов'язку по її утриманню.


Ликвидируется предприятие и я не хочу выходить на работу потому что маленький ребенок (2,9 года).Как мне правильно уволиться-по согласию сторон или по уходу за ребенком и какие преимущества в одном и во втором случае. Я хочу сразу стать в центр занятости. Спасибо

Звільнення по догляду за дитиною до 14 років є звільненням за власним бажанням з поважною причиною - догляд за дитиною до 14 років.  

Згідно пп.1 п.3 розділу IV Наказу Мінсоцполітики від 15.06.2015 №613 "Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності" тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк 90 календарних днів у разі: 1) звільнення з останнього місця роботи чи служби за власним бажанням без поважних причин або за згодою сторін.  

Фактично таку допомогу починають виплачувати починаючи з 91 дня після постановки на облік.

Для того, щоб отримувати допомогу по безробіттю на 90 днів більше та раніше, ніж при звільненні за угодою сторін або власним бажаннім без поважних причин Вам краще звільнитись  за власним бажанням у зв'язку з поважною причиною догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку.   Поважна причина повинна бути вказана в трудовій книжці.

Деякі роботодавці не хочуть вказувати поважну причину, вимагають докази наявності дитини або догляду за нею. В такому випадку достатньо надати свідоцтво про народження - з нього видно наявність дитини та її вік. 


Здравствуйте, я хочу сдавать квартиру легально с уплатой налога, но не знаю как мне выгодней поступить, И еще если я являюсь инвалидом первой группы, Есть ли какие то преимущества-льготы на налоги? Подскажите как мне лучше и выгодней поступить оформить ЧП или спд и платить единый налог, но я не знаю какая сума единого налога, или просто по 15% от сумы? Квартиру я буду сдавать примерно за 7000грн.

Ящо квартира до 100 кв.м., то на спрощеній системі ви як ФОП 3-тя група без ПДВ будете платити не менше 760 грн.

- 4%*7000 грн.=280 грн./міс.

- ЄСВ зараз прибл. 480 грн./міс. (але буде більше т.я. ЄСВ = 34,7% від мінімальної зарплати, яка постійно збільшується).

Якщо без ФОП, то 15%*7000 грн. =1050 грн.

Щодо пільг для інваліда не скажу.

Якщо допоміг - прошу залишити відгук


Какие штрафные санкции начисляются в случае просрочки вклеивания фото в паспорте в 25 лет?

Паспорт з невклеєним вчасно фото є недійсним, а отже ви не зможете нічого зробити там, де він потрібен: робота, ЖЕК, банк, нерухомість, автомобіль, договори на інтернет, телефон, і т.д.

Подати фото для вклеювання необхідно протягом місяця після досягнення певного віку 25, 45.

Також див. ст.197 Кодексу про адміністративні правопорушення

Проживання громадян, зобов'язаних мати паспорт, без паспорта або за недійсним паспортом, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання чи перебування -тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо допоміг - залиште буд-ласка відгук.


Роз'ясніть ст.42 Кодексу законів про працю пункт 1 (сімейний - при наявності двох і більше утриманців) та пункт 2 (особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком)
Які люди сюди підпадають? 

Для визначення поняття сімейний та сім'ї дивимось ст.3 Сімейного кодексу:

Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Права члена сім'ї має одинока особа. Згідно ЗУ "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" одинока особа - особа, яка не має працездатних родичів, зобов'язаних за законом її утримувати.

Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Таким чином сімейними є особи, які мають сім'ю:

  • члени подружжя в тому числі й внаслідок фактичного проживання, 
  • батьки й діти, 
  • особи, які не мають працездатних родичів, які зобов'язані за законом їх утримувати.

Щодо утриманців:

Особа є такою, що потребує матеріальної допомоги якщо її заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують прожиткового мінімуму.

Логічно, що особою, що може надавати матеріальну допомогу є особа, що не потребує матеріальної допомоги.

В такому випаду утриманцями є:

-той із подружжя (в тому числі й при фактичних відносинах), який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу (див.главу 9 Сімейного кодексу)

- діти до досянення повноліття;

- повнолітні непрацездатні діти, які потребують матеріальної допомоги, якщо батьки можуть таку матеріальну допомогу надавати.

- повнолітні діти до 23 років, які продовжують навчання та потребують допомоги, якщо батьки можуть таку матеріальну допомогу надавати;

- батьки, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги

- малолітні, неповнолітні внуки, якщо у них немає матері, батька або якщо батьки не можуть з поважних причин надавати їм належного утримання за умови, що баба, дід можуть надавати матеріальну допомогу.

- непрацездатні баба, дід, прабаба, прадід, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу

- малолітні, неповнолітні брати та сестри, які потребують матеріальної допомоги і якщо вони не мають батьків, чоловіка, дружини або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.

- повнолітні брати і сестри, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони не мають чоловіка, дружини, батьків або повнолітніх дочки, сина, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.

- неповнолітні падчерка, пасинок, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.

- особи, у сім'ї яких виховувалася дитина, зобов'язані надавати їй матеріальну допомогу, якщо у неї немає батьків, баби, діда, повнолітніх братів та сестер, за умови, що ці особи можуть надавати матеріальну допомогу.

- непрацездатні мачуха, вітчим, якщо вони потребують матеріальної допомоги і якщо вони надавали падчерці, пасинкові систематичну матеріальну допомогу не менш як п'ять років, за умови, що падчерка, пасинок можуть надавати матеріальну допомогу та якщо у мачухи, вітчима немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина, братів та сестер або якщо ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.

- якщо особа до досягнення повноліття проживала з родичами або іншими особами однією сім'єю, вона зобов'язана утримувати непрацездатних родичів та інших осіб, з якими проживала не менш як п'ять років, за умови, що ця особа може надавати матеріальну допомогу, якщо у того, хто потребує матеріальної допомоги, немає дружини, чоловіка, повнолітніх дочки, сина, братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.


Добрый день,у меня такая ситуация: есть 3-х комнатная квартира приватизация сделана на моего отца, мать(умерла 10 лет назад), моего брата(признан по решению суда недееспособным инвалид 2 группа), меня нет в приватизации, я там только прописана, на момент смерти мамы, не была там прописана.У отца есть еще один сын от первого брака, тоже инвалид 2 группы, не проживает с нами и не прописан с нами. Отец написал на меня завещание на квартиру. Вопрос нужно ли вступать отцу в наследство на материну долю, есть риск что после его смерти объявятся родственники(братья,сестры) или опекуны сына от первого брака или ему можно не вступать в наследство? Мамына доля сейчас как распредилилась между членами семьи или она ничейная?

1. Вам треба визначитись з тим, як вказано у свідоцтві на право власності на квартиру.

Були неоднозначні закони щодо статусу майна внаслідо приватизації до 2011 р. є судові рішення, що це сумісна власність, а є що особиста.

Приватизація квартири в період 2011 р-2012 р. призводила до набуття спільної сумісної власності на квартиру.

Приватизація квартири після 2012 року призводила до особистої власності особи. 

2. Якщо батько та/або брат проживали з мамою на момент смерті, то вони вступили у спадщину щодо належного їй майна, тому казати, що вони цього не зробили ви не зможете. Строків для оформлення свідоцтва про право на спадщину немає. У разі спору син батька зможе доводити, що частка матері перейшла до батька, а отже й перейде до нього у поряду спадкування.

3. У вашого батька є троє дітей (ви, брат-інвалід, син батька-інвалід). Тобто без заповіту кожен отримав би 33,3% від батькового майна.

У разі заповіту згідно ст.1241 ЦК частка непрацездатних дітей буде складати половину від тої, яка по закону, тобто брат-інвалід отримає 16,7%, син-інвалід 16,7%. Ви отримаєте по заповіту 66,6%.

Наразі рекомендую розібратись із правовим статусом батьківської квартири: спільна сумісна власність чи особиста.

Також для уникнення спорів щодо спадщини, раджу, щоб ваш батько переоформив квартиру на Вас та/або брата.


Розпаевание земли произошло 2 года назад после смерти 10 лет назад мого отца- члена КСП. Могу ли я унаследовать земельний пай?

Під час розпаювання земель відбувається отримання КСП права колективної власності на землю. Члену КСП при цьому видається Сертифікат про право на земельну частку (пай).

Оскільки, ваш батько помер до отримання КСП права колективної власності на землю, то у його власності на момент смерті був пай (частка) у КСП, який не включав землю.

Ви можете успадкувати лише пай КСП у тому обсязі, який був на момент смерті вашого батька - тобто без землі.

Т.я. земля в момент смерті батька ще не належала КСП, то ви не можете успадкувати земельний пай у КСП.

З цього питання є  Практика розгляду судами земельних спорів ВСУ.